spodnicka_thumb Spodničky jsou nedílnou součástí nadýchaných (nejen) dívčích šatů a sukýnek. Často se setkávám s poptávkou po kvalitním českém ručním vypracování. Podívejme se proto takové kvalitní spodničce pod sukně.
Abychom nemluvili jen teoreticky, mám pro vás ukázku rozpracované spodničky. Ve finální podobě bude mít tři až čtyři vrstvy kanýrů, zatím je hotová jedna.

spodnicka1

Spodnička je vyrobena z kvalitní lehké organzy s výrazným leskem. Na tuto jednu vrstvu bylo spotřebováno sedm metrů materiálu o šíři 150 cm. Samotný spodní kanýr měl před nabráním délku osmnáct metrů! Celková spotřeba materiálu tedy závisí na tom, kolik bude mít spodnička vrstev.

Volba materiálu také závisí na přání zákazníka. Někdo preferuje lesk a lehkost, někdo má raději tužší materiál, který vytvoří velký objem.

Z množství použitého materiálu také vyplývá, že taková spodnička se nepořídí za pár korun. K ceně materiálu je nutné ještě připočítat cenu práce – a práce na takové spodničce se podobá brodění v hromadě nadýchané šlehačky. Cena organzy je obvykle 150-250 Kč/metr, můžete si tedy celkovou sumu snadno spočítat. Můžete ale mít také spodničku tylovou, cena tylu je několik desítek korun a celková částka se tím pochopitelně stává pro někoho přijatelnější.

spodnicka2

Další možností je pořídit si spodničku hotovou, ale musíte přehlédnout některé nedostatky. Kolem a kolem vzato, jedinou předností hotové spodničky východní provenience je cena. Měla jsem možnost takovou levnou spodničku vidět a můj perfekcionismus zaplakal. Výrobci používají velmi tuhý tyl a jednoduchou technologii zpracování. Jednotlivé díly jsou jednoduše olemované kroutící se saténovou stužkou a našívané na sebe tak, že se při neopatrnějším zacházení snadno trhají. Vzhledem k nízké ceně je to samozřejmě adekvátní.

Vraťme se k ukázkové spodničce. Všimněte si řešení spodního okraje. Poslední kanýr je vlastně dvojitý a do spodničky zapracovaný tak, aby se nemohl třepit, vytrhávat apod. Zároveň je bohatší a zaručuje požadovanou plnost.

spodnicka4 spodnicka3

Na fotografii vlevo si můžete všimnout vykukující druhé spodničky. Přidala jsem ji na ukázku, jak je možné spodničky vrstvit. Druhá spodnička je z jiného materiálu – velmi tuhého, který však postrádá splývavost a lesk. Je však skvělá pro ty, kteří si na spodničku rádi staví šálek s kávou :)

spodnicka5

Na  závěr srovnání samotné spodničky a dvou spodniček na sobě. Nezapomínejte ovšem, že lesklá spodnička má zatím jen jednu vrstvu z plánovaných tří až čtyř!

spodnicka6

Tajemství bohaté spodničky

2 thoughts on “Tajemství bohaté spodničky

 • 12.12.2011 v 13:58
  Permalink

  Dobrý den, vedu dětský country taneční kroužek a sháním spodničky pod sukýnky. Máme už sporničky, jaké se používají na square dancing a já nevím, co je to za materiál, je to podobné tylu, ale je to měkké a splývavé…posílám odkaz na ebay…bylo by možné si u Vás spodničky objednat? Děkuji Jana Grammetbauerová

  Odpovědět
 • 24.2.2012 v 15:33
  Permalink

  Dobrý den,
  náhodou jsem narazila na Vaši krásnou spodničku. Už dlouho hledám někoho kdo umí ušít bohatou spodničku pod kolovou sukni/šaty těsně pod kolena z 50 let. Jsem velká milovnice Vintage mody z 50 let.

  Za kolik spodničku prodáváte?

  děkuji Vám moc za odpověď

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *