korzet-corset-cerveny2Protože je tohle můj první příspěvek, nejdřív se představím. Vlastně mě nevědomky znáte už dlouho, protože jsem dávala dohromady tyto stránky, připravovala jsem s jejich majitelkou obsah a vyřizuji některé další technické a zásobovací záležitosti, aby vaše oblíbená korzetiérka měla klid na práci. Nemusela pro mě chodit daleko, stačilo sáhnout pro jablko pod strom. A že padlo zatraceně blízko; když mám chuť, taky šiju korzety. Ráda experimentuju a o získané poznatky se pak dělím s maminkou, která při plnění laviny vašich přání nemá na pokusy čas.
Dnes vám představím svůj nový vínový korzet s decentní krajkovou ozdobou, vhodný na běžné nošení.

Zatím jsem nosila korzety spíš příležitostně, mám totiž tendenci vyrábět hodně zdobené věci, které se jen tak do města prostě nehodí. Tentokrát jsem se rozhodla držet fantazii na uzdě a ušít si korzet, který by se dal vzít i k riflím. Z barev, které se v mém šatníku vyskytují nejvíc, jsem zvolila červenou. V obchodě mi padl do oka materiál, jehož barva je někde mezi červenou, růžovou a vínovou, zkrátka ideál. Odstín není ani křiklavý, ani nenápadný, a kloní se na chladnější stranu, což mi sluší. Místo klasického korzetového materiálu, saténu, jsem zvolila bavlněný kepr. Proč? Je extrémně pevný a neleskne se, vypadá jako plátno – a to se k běžnému oblečení rozhodně hodí víc. Zdobicí choutky jsem nedokázala zcela udržet na uzdě a zakoupila jsem proto ještě jemnou kraječku v přírodní barvě.

Korzet je přes prsa a konstruovaný tak, aby nehrozilo žádné vypadávání a vytékání zašněrovaného těla. Fotky slečen v korzetech, které podpírají melounovité poprsí a sotva zakrývají bradavky, jsou sice pěkné na koukání, ale taková slečna se nepotřebuje držet v tramvaji nebo sahat do regálu pro čaj (ten náš dávají v supermarketech zásadně nahoru). Přes boky je korzet co nejdelší, aby se v něm ještě dalo sedět. Většina mých kalhot je mírně boková (nemám je ráda v pase ani v půlce zadku) a při takové délce korzetu ani u nich nehrozí, že by vzadu na bocích vykoukl špíček.

Protože jsem chtěla ňadra přece jen trochu ukázat, střihla jsem korzet přes prsa tak, aby je tlačil k sobě jako push-up podprsenka. Žlábek jsem sice měla výstavní, v podpaží byl ovšem korzet tak těsný, že se zařezával a okolní hmota se nevzhledně valila přes okraj.

korzet-corset-cerveny1

Pro pohodlí a hezčí celkový dojem jsem se proto údolíčka v dekoltu vzdala a korzet v podpaží trochu uvolnila. Zlepšilo se pohodlí i celková silueta.

korzet-corset-cerveny2

Něco technických detailů: korzet je vzadu na šněrování, vpředu jsou háky, při oblékání si proto stačím sama. Je vyztužený plastovými kosticemi; jejich výhody a nevýhody asi většině z vás nemusím připomínat, snad pro pořádek: jsou lehčí, nereznou, korzet opisuje tělo v měkčích křivkách a je snesitelný i pro nás, kteří se chceme stáhnout jen trochu a nelapat po dechu. Nestlačí ale žebra, jak je vidět na fotce, a kdybych byla korpulentnější postavy, možná by některé partie nepodepřely dostatečně pevně.

Použila jsem pro změnu tenké kostice a nadělala v korzetu spoustu tunýlků vedle sebe. Podobně se postupovalo u renesančních a barokních korzetů a mám zkušenost, že výsledek je takový „hladší“ – křivky jsou ladné a celý povrch korzetu je příjemně pevný. Kdybych ovšem chtěla korzet s hodně zvýrazněným pasem, jaký si často objednávají muži toužící po ženštější figuře, tento styl by se pro mě spíš nehodil.

Máte obavy, že korzet vycpaný pár metry (bylo jich asi tak 12 ;) ) tenkých kostic nemůže stahovat? Červený korzet při běžném stažení ubere v pase 10-12 cm. Podobný korzet (představím někdy příště) střižený na větší stažení v pase zredukoval rozměry o 17 cm – to ovšem není dobré pro tělo ani pro korzet a nedoporučuji něco takového napoprvé zkoušet – a když už, tak jen na chvilku a opatrně, aby se korzet nepoškodil. A nikam v tom nechoďte. Nebo jedině v doprovodu někoho, kdo vás odnese domů.

Vínový korzet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *