Ačkoli jsem především korzetiérka, mám i zákaznice, které si ode mě neodnášejí jen korzet, ale rovnou celý historický oděv. Tentokrát to byly renesanční šaty ve španělském stylu, inspirované portréty Polyxeny z Rožmberku a španělské královny Anny. Majitelka je členkou souboru historických tanců Salome. V tomto článku se dozvíte, jak probíhá práce na takovém kostýmu a z kolika součástí se skládá.

Všechny materiály a přípravu na zdobení si majitelka zajistila podle svých představ a na mně byla řemeslná realizace.

Jako první se navléká dlouhá košile, kterou jsem šila už dřív k jinému kostýmu pro stejnou majitelku. Je ušitá z hedvábí. Následuje korzet a poté velmi tuhá zvonová spodnice s výztužemi, která drží tvar sukně, aby se dosáhlo požadovaného celkového vzhledu. Spodnice je vzadu na šněrování (pro snadnější manipulaci a přepravu).

Renesanční korzet má strohé tvary, které nemají zdůrazňovat tvary ženského těla, ale naopak je co nejvíc potlačovat. Plochá hruď, rovné boky, trojúhelníkový tvar, taková byla španělská renesanční móda. (Všechny obrázky můžete zvětšit kliknutím.)
I vyztužená spodnička má tvar kužele rozšiřujícího se od pasu dolů - opět žádné křivky.

Tuhou spodnici překrývá další v barvě korzetu, která kopíruje kuželovitý tvar. V pase vázání, opět vyrobené ze stejného materiálu, kterým je v tomto případě žlutý damašek.

Pak následuje zdobný lehčí živůtek. Zlaté prýmky jsem našívala v odstupu 2,5 cm tak, aby na všech styčných bodech navazovaly. Přední zapínání je na kryté háčky. Zakončení rukávů je zdobeno odnímatelnou krajkou, zapínání na filigránové knoflíčky.
Ostatně posuďte sami:

Dalším už velmi honosnou vrstvou je sametová sukně. Krajka je podložena taftem a dozdobena protaženou sutaškou. Mašličky jsou vázány na uzel a konce opět dobově dozdobeny.

Sukně je ušitá ze sametu s renesančním vzorem.

Na detailu honosného zdobení je dobře vidět jeho komplikovanost a pracnost. Mašličky jsou z taftu barvy pavího peří, zakončené filigránovými kovovými špičkami. Na kostým padlo mnoho metrů zlatých prýmků a krajek.

A takto už na nositelce.

Díky tuhým spodničkám sukně dokonale drží žádaný kuželovitý tvar a má zcela hladký povrch.

Poslední částí je svrchní kabátec. Celý je vypodšívkovaný měňavým pavím taftem. Zdobné prvky jsou stejné jako na sukni tak, aby tvořily celek. Detaily k nahlédnutí na fotografiich:

Detail podšívky rukávu, vlevo na denním, vpravo na umělém světle (blesk). Šanžánový taft mění barvu a odlesky takřka na požádání.
Vzor musí být všude dokonale symetrický. Prostříhá se sice víc materiálu, ale "halabala" rozložený vzor by nenapravitelně pokazil celkový dojem.

Detail ozdobného zakončení mašlí.

Na závěr bylo třeba dotvořit celek v oblasti krku. Jak? To si nechám jako malé tajemství.


Takto tedy vznikal dvorský renesanční historický kostým.
K celku ještě patří zdobení hlavy, účes, boty, rukavičky a pochopitelně obrovské nadšení pro věc.
Považte co všechno na sobě tanečnice nese a akce tohoto druhu se odehrávají především v letních měsících. Až je někde uvidíte vystupovat, odměňte je velkým potleskem.
A já? Autorka díla… Tak něčím se živit musím a vůbec! Víte co je to tvůrčí orgasmus?

A na úplný závěr: Majitelka slíbila, že dodá celkové foto v akci. Doufám, že to v dohledné době bude a to si pište, že se pochlubím!

Renesanční kostým

4 thoughts on “Renesanční kostým

 • 30.7.2010 v 18:21
  Permalink

  Wow! Tvurci orgasmus si v tomto pripade umim predstavit – tak kranse detaily. Ja neumim prisit qni knoflik, ale umim ocenit precizni praci. Sama bych si u Vas rada nechala usit saty.

  Odpovědět
  • 10.8.2010 v 16:08
   Permalink

   Pokud si chcete nechat ušít šaty, zavolejte mi nebo napište na mail uvedený v kontaktech, je to určitě lepší než si povídat v komentářích.

   Odpovědět
 • 22.1.2012 v 21:41
  Permalink

  Dobrý den chci se zeptat zda by bylo možné nechat si u vás ušít rokokové šaty pro mou sestru děkuji.

  Odpovědět
 • 3.8.2012 v 09:14
  Permalink

  Moc krásná práce
  Také dělám historii a chtěla bych si ušít něco podobného
  mohu se zeptat na orientační cenu ???když by to bylo neco podobného jako tento kostým ??
  děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *