Ve své praxi jsem se již setkala se všemi druhy zákazníků – se stydlivými začátečníky, kteří si nesměle objednávají svoji první romantickou sukni s volány, se zkušenějšími crossdressery, kteří už mají konkrétní představy a přání, i s profesionály, kteří se věnují travesti show. Následující odstavce jsou určeny především pro první skupinu.

Nejednou jsem se setkala se zákazníkem, který se mi – obvykle s pohledem stydlivě upřeným do země a červenýma ušima – svěřil, že jsem první, komu o své „úchylce“ řekl. Většina takových zákazníků sice ví nebo aspoň tuší, že muži s podobným koníčkem existují, přesto si připadají nepatřičně nebo přímo jako vyvrhelové. Pokud mezi ně patříte, ráda vás uklidním – existuje celý obrovský svět obydlený všemi druhy crossdresserů, travestitů, fetišistů a dalších milovníků ženských šatů, bot a vůbec všeho ženského. Mohlo by se zdát, že většina jich žije v zahraničí, ale vězte, že i u nás je jich hodně. Možná tolik, že byste se divili ;)

Co to je vlastně crossdressing, travesti atd.? Přiznám se, že nejsem velká odbornice na terminologii a sama mám občas zmatek v tom, co který název přesně označuje. Každopádně trochu mimo naši oblast stojí transsexualismus – transsexuál je člověk, který nemá pouze zálibu v ženských šatech, ale touží změnit kompletně své pohlaví, včetně změny mužských tělesných znaků na ženské (nebo opačně) pomocí operativního zákroku a hormonální léčby. Odborně řečeno je to porucha pohlavní identity, lidsky řečeno je transsexuál člověk uvězněný ve špatném těle.
Transvestitismus je odborný termín pro touhu chovat se občas jako příslušník druhého pohlaví – v případě mužů tedy obléknout se jako žena, případně se nalíčit a vůbec se chovat jako žena. Dotyčnému to přitom vůbec nemusí přinášet sexuální uspokojení – ostatně pokud tomu tak je, jde už spíš o fetišismus. Fetišisté navíc mívají v oblibě zpravidla jen jeden druh oblečení, třeba korzet, punčochy, boty na vysokých podpatcích nebo gumové oblečení. Jelikož šedá je teorie a zelený je strom života, mohou se tato zaměření různě prolínat. A pokud opustíme uznané odborné definice, ocitneme se v ještě pestřejším světě.
Crossdressing (čti „krosdresin“) je anglický termín pro transvestitismus, tedy pro převlékání do šatů opačného pohlaví. Crossdresser je tedy transvestita, u nás se používají oba termíny, přičemž slovo crossdresser se počešťuje. Můžete se také setkat se zkratkou CD a slyšela jsem i malebné slovo „krosík“.
Transvestitismus si nepleťte s travestií. Původní význam slova si můžete najít ve slovníku cizích slov nebo libovolné encyklopedii, souvisí totiž s divadlem. Zůstalo to tak v podstatě dodnes, při travestii – travesti show – se muži převlékají za známé ženy, obvykle herečky a zpěvačky, a parodují jejich vystoupení. Vystupující muži nemusejí být nutně zároveň transvestité, ale „pouze“ herci, showmani, které baví hrát ženské postavy.
Ve většinové společnosti převládá názor, že transvestité jsou homosexuálové nebo bisexuálové, ale skutečnost je jiná – přestože homosexuálů asi bude víc než obvyklá 4%, většina crossdresserů či fetišistů jsou heterosexuální, mnozí mají manželku a děti nebo přítelkyni. Někteří se převlékají tajně, jiní se přiznali a přítelkyně jejich zálibu toleruje, nebo se jí přímo aktivně účastní – mám mezi zákazníky i páry, které si nechávají šít stejné nebo podobné kostýmy a „blbnou“ doma společně. Stejně to platí pro pány, kteří se rádi utáhnou do korzetu, ne všichni jsou submisivní, ale i takovým zákazníkům už jsem šila korzety.