Ve své praxi se setkávám s lidmi, kteří se korzety už delší dobu zabývají – vyhledávají informace, komunikují s příznivci nošení korzetů z celého světa a mají přesnou představu, jak by měl jejich korzet vypadat, jak ho budou nosit a jak se o něj budou starat. Mnohem častěji se však setkávám se zákaznicemi, které si u mě pořizují svůj první korzet a o správném nošení, šněrování a péči mají pouze kusé představy. Korzet je specifický kus oděvu, který vyžaduje specifické zacházení – nelze se k němu chovat jako k tričku. Tento návod by vám měl v začátcích pomoci.

1. Oblékání a šněrování

Korzet je vyrobený vám na míru, pokud se tedy vaše postava výrazným způsobem nezmění, bude vám sedět. Důležitou podmínkou pro to, aby korzet padnul a jeho nošení nebylo nepohodlné nebo dokonce nebezpečné zdraví, je ale především správný postup při oblékání.
Na úvod jedna drobná připomínka – než se pustíte do oblékání korzetu, vezměte si na sebe všechno, co bude pod ním (myšleno od pasu dolů) – spodní prádlo, punčochy, sukni, nejlépe i boty. Takto se oblékaly už dámy v 19. století a dobře věděly proč, v korzetu se totiž neohnete. Jakmile definitivně dotáhnete šněrování, bude vám muset s natahováním punčoch a bot nejspíš někdo pomoci, jedině pružná postava se svaly nezkrácenými sedavým zaměstnáním to při vynaložení jisté námahy zvládne sama.
Šněrování je možné provést několika způsoby, ke kterým se hned dostaneme. Korzet, který se šněruje vepředu, si dokážete obléct a zašněrovat i sama, se šněrováním vzadu si nechte pomoct. Šikovný a ohebný člověk zvládne sám i šněrování vzadu, nikdy ho však neutáhne tolik jako pomocník, který tahá zezadu. Pokud korzet nosíte jen občas a tolik ho neutahujete, možná to bude stačit, nezapomeňte si však šněrování svépomocí několikrát nacvičit. Pokud se poprvé budete chtít zašněrovat teprve před odchodem na ples, skončíte po půl hodině zápasení se šňůrami vzadu zpocená, rozcuchaná a v nedobré náladě.
Při šněrování se ke korzetu chovejte přátelsky. Ačkoli jeho bytelná a tuhá konstrukce může svádět k domněnce, že vydrží úplně všechno, není to pravda, hrubé zacházení ho poškodí stejně jako jakýkoli jiný oděv (nebo obuv). Neškubejte za šňůry, netahejte za ně jinak než kolmo od páteře – když korzet zašněrujete a pak začnete škubat za šňůry směrem k zemi v domnění, že ho utáhnete, jste na nejlepší cestě ke zničenému a špatně sedícímu korzetu. Korzet se musí dotahovat smyčku po smyčce, ne taháním za konec šňůr nebo za smyčky v pase! Nesnažte se také korzet hned napoprvé utáhnout co nejvíc – nejen že vám z takového pokusu o rychlé zeštíhlení bude špatně, ničíte také korzet. Nechte korzet a vaše tělo, ať si na sebe nějakou dobu zvykají a přizpůsobí se jeden druhému. Pokud chcete korzet nosit denně od rána do večera, věnujte ráno šněrování trochu času, zašněrujte korzet nejdřív o trochu méně a po půl hodině, až se zahřeje a „usadí“, šnůry ještě jednou dotáhněte. Korzet se narodil v dobách, kdy měly ženy na oblékání spoustu času a s příchodem hektického 20. století vyhynul – je to zkrátka oděv, který vyžaduje trpělivost a pomalé tempo.
Nyní se dostáváme k technické stránce věci. Korzet se šněruje klasicky křížem – buď systémem „kříž nahoře – kříž dole“ (viz nákres) nebo jako bota. Pokud si chcete oblékání trochu usnadnit, zašněrujte korzet od horního okraje kousek nad pas ještě před obléknutím. Když šňůry necháte dostatečně volné, můžete pak korzet natáhnout přes hlavu (přes boky ho raději netahejte), došněrovat zbytek a pak už jen utahovat. V každém případě nejdřív šněrujte volněji (právě tak, aby korzet sám nepadal a moc se po těle nestěhoval) a dbejte na to, abyste korzet správně usadila – pokud ho posunete moc nahoru nebo dolů, nebudete se cítit dobře. Zkuste se trochu zavrtět, v případě korzetu přes prsa si poprsí upravte ručně přibližně do míst, kde by bylo, kdybyste měla podprsenku. Zkontrolujte, jestli dolní obliny korzetu správně sedí na bocích a pak začněte opět odshora šňůru smyčku po smyčce utahovat. Tahejte vždy za obě strany najednou, rovnoměrně a plynulým tahem, nikdy škubáním!

snerovani1

šněrování křížem

Pokud se chcete silněji stáhnout v pase, můžete místo klasického šněrování použít šněrování se smyčkou v pase. Smyčku lze udělat dvěma způsoby:

snerovani2a3

šněrování křížem se smyčkou v pase

(Počet dírek na schématu nemusí (a pravděpodobně nebude) souhlasit s počtem dírek na vašem korzetu – šněrování přizpůsobte)
V obou případech nechte v pase šnůry mezi dvěma dírkami volné tak, jak vidíte na obrázku. Korzet zašněrujte na volno, pak smyčku po smyčce utáhněte, zavažte a nyní ještě zatáhněte za smyčky v pase a zavažte je na uzel (a na mašličku). Tak máte zajištěno, že korzet je nejvíc stažený na místě, kde má být nejvíc stažený, tedy v pase. Při utahování smyčky se držte výše uvedených pravidel, tedy žádné škubání a utahujte jen tak, abyste neměla pocit, že do pěti minut omdlíte.
Podobného efektu docílíte, budete-li šněrovat dvěma šňůrami – jednou odshora a druhou odspodu a oběma skončíte v pase, kde korzet dotáhnete a zavážete.
Konce šnůry smotejte do plochého klubíčka a zastrčte pod korzet. Pokud končíte v pase, neomotávejte šňůru kolem pasu. Je to zlozvyk, který zapříčiní rychlejší opotřebování látky i kostic v pase a časem to bude vidět.

snerovanifoto1 snerovanifoto2
šněrování „bota“ se smyčkou v pase

snerovanifoto3
šněrování křížem se smyčkou v pase

2. Utahování v pase

Snad všechny zákaznice – s několika málo výjimkami, kterým jde především o zpevnění břicha nebo zad – si korzet pořizují proto, aby dosáhly zeštíhlení pasu. Pokud se předtím porozhlédnou po internetu, najdou spoustu obrázků žen (a mužů) v korzetech s méně, více či přímo extrémně štíhlými pasy – 45 cm není mezi ortodoxními nositelkami korzetů až taková vzácnost. Nic vám samozřejmě nebrání v tom, abyste se o takový pas pokusila, mějte ale na paměti, že:
1) stahovat se musíte postupně. Začněte dvěma centimetry, až si zvyknete, uberte další a tak dále. Čím víc bude korzet utažený, tím déle bude trvat, než si zvyknete, nemůžete tedy postupovat stále stejným tempem. Velkou chybou je chtít se nedočkavě utáhnout hned, riskujete, že vám bude špatně, korzet nebude sedět a dost možná ho poškodíte.
2) korzet musíte nosit celý den. Až dosáhnete výrazně štíhlejšího pasu, je nejlepší nosit ho nonstop – na noc jen trochu povolte šňůry. Celodennímu nošení korzetu samozřejmě budete muset přizpůsobit svůj režim – pokud máte náročnou práci, ráda sportujete, staráte se o dvě děti nebo máte ve zvyku kutit a hodně pracovat na zahrádce, budete se toho muset vzdát – nebo zapomenout na padesáticentimetrový pas. Dámy, které v minulosti nosily korzety, takové věci nedělaly.
3) bude to nepohodlné a dost možná to bude bolet. Ženy, které praktikují extrémní stahování, jsou téměř bez výjimky masochisticky založené nebo je pro ně korzet – a štíhlý pas – fetišem. Nepohodlí (stažení pasu, odřeniny, otlaky a opruzeniny) proto lépe snášejí nebo jim přímo poskytuje uspokojení. Známé rčení že „pro krásu se musí trpět“ platí pro korzet beze zbytku.

3. Nošení korzetu

Současné prádlové korzety z pružných materiálů a lehce ve švech vyztužené korzetové živůtky (např. společenských nebo svatebních šatů), kterým se také říká „korzety“, způsobily poněkud zkreslený pohled na „pravý“ korzet podle historického střihu a jeho nošení. Často se setkávám se zákaznicemi, které si objednají korzet a na první zkoušce se diví, že se v něm nemohou pořádně nadechnout nebo si zavázat botu.
Co všechno nošení korzetu obnáší? Na internetu jsou k nalezení stovky stránek, věnovaných korzetům a jejich nošení. Zkušené nositelky a nositelé korzetů na nich popisují svou cestu ke štíhlému pasu, rozebírají druhy střihů, materiály, postupy šněrování, zdravotní rizika a další aspekty života v korzetu. Je-li váš zájem o korzety hlubší, doporučuji vám – pokud jste tak již neučinila – vyzbrojit se řádně teoretickými znalostmi. Pokud chcete korzet nosit jen občas jako módní doplněk a nechcete se kvůli němu nořit do studia, věnujte pozornost následujícímu výtahu toho nejdůležitějšího:
Korzet omezuje pohyb a některé tělesné funkce. Tento fakt je nejčastějším zdrojem rozčarování mých zákaznic, zvyklých na moderní pružné prádlo. Korzet je nemoderní – je to kus oblečení, který ženy (většina s obrovskou radostí) opustily v momentě, kdy se masověji rozšířily pružné materiály a lidštější móda bez obrovských sukní a nadýchaných živůtků. Korzet můžeme přirovnat k ocelovému kyrysu, který by si na sebe vzal dnešní policista místo neprůstřelné vesty – způsobil by si tím místo užitku jen škodu, vypadal by v něm ovšem jako rytíř.
Jak korzet omezuje pohyb? Nelze se v něm příliš předklánět, pokud budete chtít něco zvednout ze země, budete si muset dřepnout s rovnými zády (což je ostatně lékaři doporučení způsob pro ty, kteří mají rádi svou páteř). Velké problémy budete mít s obouváním, jak už jsem zmínila výše. Sedět se v korzetu musí také rovně a někomu může činit potíže i usedání a vstávání, je lepší si to trochu nacvičit. V korzetech s delšími spodními partiemi (korzety prodloužené na boky, korzety s výraznou špičkou, které bývají nezřídka k vidění v katalozích internetových prodejců) sedět nejde, musíte pouze stát nebo chodit. Zvláště zrádné jsou korzety se zapínáním na háky, nejsou-li důkladně utažené – když se pohnete (například předkloníte) přes odpor korzetu, mohou se rozepnout.
Další omezení se týkají dýchání, jídla a pití. Korzet pod prsa stlačuje bránici a nedovoluje dýchání do břicha, korzet přes prsa stlačuje bránici (podle střihu méně či více) a omezuje kapacitu plic. Musíte s tím počítat, dýchat hrudníkem (zde je původ dramaticky se dmoucího poprsí, které dnes známe už jen z historických filmů a románů) a nedělat nic, při čem byste se příliš udýchala, tj. chodit do schodů, rychle tančit, neřku-li cvičit nebo běhat! Denně nosit korzet a přitom ráno rychle odvést děti do školky, utíkat do práce, pobíhat mezi kancelářemi, pak v poklusu nakoupit a večer ještě kmitat po domácnosti se bohužel vylučuje.
Máte-li na sobě korzet, buďte opatrná také s jídlem a pitím. Jezte jen malé porce a vyvarujte se jídel těžko stravitelných nebo nadýmavých, říhání (a škytání) v korzetu je dost nepříjemné. Žaludek má v korzetu trochu méně prostoru než obvykle a musíte k němu proto být ohleduplnější.
Pokud se vám začne dělat špatně nebo se příliš udýcháte a v korzetu se nedokážete dostatečně nadechnout, musíte povolit šněrování nebo korzet rovnou sundat.
Pokud chcete korzet nosit jen do společnosti, začněte ho nosit alespoň dvě hodiny denně několik dní před akcí, abyste si zvykla. Určitě tak učiňte předtím, než v korzetu někam vyrazíte poprvé.

4. Péče o korzet

(Základní instrukce pro údržbu korzetu přikládám ke každému korzetu.)
Korzet doporučuji nenosit na holé tělo – alespoň v případě, že ho nosíte častěji. Rub korzetu se jinak rychle propotí a zašpiní a to, spolu s častým čištěním, zapříčiní jeho rychlejší opotřebování. Nosíte-li korzet jako prádlo, je vhodné mít pod ním např. bavlněnou košilku.
Korzet perte zásadně v ruce, nedávejte ho do pračky (ani do čistírny). Korzet nemněte, nemačkejte ani neždímejte, vyperte ho vytíráním houbičkou ve vlažné vodě (30°) s přídavkem pracího prášku. Poté ho zavěste na šňůru za kovové části, aby se nevytahal nebo nezdeformoval. Korzet nežehlete, teplem by došlo k deformaci kostic.