Než mě kontaktujete, přečtěte si prosím následující informace:

Korzety šiju pouze na zakázku, nemám tedy žádné hotové modely, které by bylo možno si ihned objednat. Korzet, má-li skutečně sedět, musí být šit na míru právě vám. Nejlepší samozřejmě je, pokud mě můžete navštívit a případně se dostavit na zkoušky; bydlíte-li příliš daleko (mě najdete v Kutné Hoře) a osobní schůzka je pro vás nerealizovatelná, je možné ušít korzet podle vámi dodaných mír a instrukcí. Už jsem takto několik zakázek úspěšně realizovala; podrobná telefonická domluva je v tomto případě samozřejmě nezbytná.

Korzety jsou vyráběny podle historických modelů, nejedná se tedy o moderní prádlové korzety; nepoužívám pružné materiály a kostice jsou poměrně silné a tuhé. Pokud nemáte s nošením korzetů dosud žádné zkušenosti, počítejte s tím, že je třeba si na něj nejprve zvyknout; není možné hned utáhnout šněrování o 5 cm a nosit korzet po celý den.

Korzety přes prsa nejsou příliš vhodné pro velmi štíhlé ženy. Korzet poměrně silně stáhne tělo a zcela potlačí menší poprsí; nejlepšího efektu s takovým korzetem už po staletí zkrátka dosahují nositelky s „baroknější“ postavou. Pokud takové tvary postrádáte, je lepší model kratší, pod prsa, v kombinaci s podprsenkou – profil zůstane přirozený a zároveň vynikne váš štíhlý pas. Chcete-li korzet nosit jako svrchní oblečení, zvolte model přes prsa s horním okrajem do „srdíčka“. Ten lze lehce vytvarovat přes prsa a tím dokreslí tvary i tam, kde se jich nedostává.

Korzety se většinou dělají o cca 8-10cm menší, než jsou vaše skutečné míry (přes prsa, pas a boky). Obvykle se nešněruje tak, aby byl zcela uzavřený, mezi šněrováním můžete nechat mezeru podle potřeby. Plánujete-li větší stahování, budete potřebovat více korzetů; korzet je možné udělat max. o 8 – 10 cm menší, než jsou vaše reálné míry.

Korzet tvaruje postavu, ale redukce váhy s jeho pomocí nedosáhnete. Může sloužit pouze jako pomůcka – zpevní problematické partie (břicho, pas), donutí vás změnit držení těla a dávat si pozor na to, kolik a jak rychle jíte.

Promyslete si:

Jakou bude mít korzet barvu a z jakého bude materiálu? Korzety, nošené jako prádlo (pod šaty) se obvykle dělají světlé a saténové – hladké materiály jsou vhodnější, protože svrchní šaty po nich kloužou a nikde se nezachytávají. Satén je také velmi efektní a hodí se proto i na korzety k večerním šatům apod. Jinak je možné korzet ušít prakticky z jakéhokoli materiálu, podmínkou je, aby nebyl pružný a byl dostatečně pevný.
Barva, případně barevná kombinace, záleží na vaší fantazii – a bohužel také na výběru materiálů, některé barvy se hůře shánějí (např. tělový satén). Pokud se nemůžete rozhodnout, ráda vám poradím. Nic také nezkazíte klasikou – bílá, černá, kombinace červené a bílé, červené, žluté nebo modré a černé…

Jaké kostice? Na výběr jsou ocelové nebo korzetové plastové kostice. Ocelové kostice doporučuji pokročilým nositelům a nositelkám korzetů, protože jsou opravdu velmi pevné a nevíte-li, do čeho jdete, mohly by vám nošení korzetů rychle znechutit. Pokud chcete korzet jako společenský nebo běžný oděv, volte kvůli pohodlí určitě plast. Plastové kostice jsou vyráběné speciálně pro korzety (nejde o běžné kostice z galanterie) a nemusíte se bát, že by při pořádném stažení vašemu pasu neukázaly, zač je toho loket. Ocelové kostice to ukážou i vašim žebrům.

Jak bude korzet tvarovaný? Bude dole do špičky, nebo zaoblený? Pokud objednáváte korzet pod prsa – mají být nahoře výkroje pro prsa, nebo chcete okraj rovný? U korzetů překrývajících prsa lze horní okraj udělat zcela rovný, zaoblený nahoru či dolů nebo mírně vykrojený ve tvaru výstřihu „V“.

Bude korzet nějak zdobený? Je možné našít na horní okraj krajku nebo labutěnku, zhotovit tunýlky na kostice z barevně odlišného materiálu, aplikovat vyšívaný tyl apod.

Budete chtít podložku pod šněrování? Jedná se vyztuženou vložku ze stejného materiálu, jako je korzet, která se vkládá pod mezeru mezi zašněrovanými okraji korzetu. Chcete-li korzet nosit přímo na tělo, je to nepochybně estetičtější a také to zabraňuje skřípnutí kůže mezi šňůry.

Pokud si budete přát, je možné na korzet našít podvazky nebo udělat podvazky odepínatelné.

Korzety ze dvou kusů, tj. na přední zapínání, většinou zákaznicím nedoporučuji. Zapínání se rýsuje pod oblečením a pokud nenosíte korzet opravdu pevně utažený, má tendenci se nahoře nebo dole rozepínat (zvláště při sedání, shýbání a podobných pohybech).

Šněrování je možné u všech modelů udělat jak vpředu, tak vzadu. Korzet vpředu si můžete zašněrovat i sám(a); obléknout se do korzetu se zadním šněrováním zvládne sám jen velmi šikovný a trpělivý člověk. Šněrování vpředu také plní ozdobnou funkci.